(door Ger Hermans)
Het EK BMX Racing is het officiële Europese kampioenschap voor BMX Racing en wordt georganiseerd door de Union Européenne de Cyclisme (UEC). Het geldt als het hoogste BMX Racing-toernooi van Europa en trekt jaarlijks de beste rijders verschillende categorieën.
Het EK BMX Racing van 2026 vindt plaats in Sarrians, Frankrijk, van 24 t/m 28 juni 2026. Zowel de Europese kampioenschappen als de Challenge-klassen worden daar verreden. Vorig jaar werd er in Valmiera (Letland) gestreden om de EK-titels. Kijk hier nog eens terug naar dat kampioenschap.
Verschillende categorieën
Het EK bestaat uit verschillende categorieën:
- Elite mannen en vrouwen
- U23 mannen en vrouwen
- Junior mannen en vrouwen
- Jongerencategorieën (Challenge-klassen)
- Cruiser-klassen (24 inch BMX-fietsen)
Rijders beginnen meestal met meerdere manches (moto’s genaamd), waarna de besten doorgaan naar kwartfinales, halve finales en uiteindelijk de finale.
Nederland behoort traditioneel tot de sterkste BMX-landen van Europa. Onder de Nederlanders reizen ook verschillende Limburgers af naar Frankrijk.
Limburgers
Hieronder het overzicht:
Challenge 8-14 jaar: Julie van den Ham (Venlo), Jan Jenneskens (America), Mick Rutten (Tegelen), Pip Beelen (Arcen), Donna Jacobs (Velden) en Lewis Jacobs (Velden);
Junioren: Isa van der Velden (Ospel) en Indy Delahaye (Geleen);
U23: Demi Nieuwenkamp (Weert) en Bart Bakker (Heerlen);
Cruiser: Liam Cornelius (Heerlen).
Programma
Woensdag 24 juni en donderdag 25 juni: trainingen; vrijdag 26 juni: Challenge-klassen (jongere leeftijdscategorieën) en Cruisers; zaterdag 27 juni: Challenge (oudere leeftijdscategorieën), junioren, U23 en Elite en Challenge-finales en zondag 28 juni: Challenge (11-14 jaar), halve finale en finale van junioren, U23 en Elite
Uitslagen (update: 28-jun-2026, 18:27 uur)
We zullen alle Limburgers volgen en de prestaties hieronder meenemen.
Vrijdag 26 juni:
Jan Jenneskens (Boys 10 jaar) heeft zich met een 3e en 5e plaats in de moto’s gekwalificeerd voor de 1/8-finale, waarin hij zevende werd. Eindresultaat: 52e plaats.
Donna Jacobs (Girls 9 jaar) werd 2e en 3e en kwalificeerde zich voor de kwartfinale. Daarin werd ze achtste en het eindresultaat 29e.
Mick Rutten (Boys 8 jaar) werd 7e en 6e in de moto’s en gaat ook door naar de kwartfinale, waar hij achtste werd. In het totaalklassement een 32e plaats
Cruiser Liam Cornelius werd in de eerste moto zesde en in de tweede moto 7e. In de eindrangschikking wordt hij daardoor 53e.
Zaterdag 27 juni:
Vanmorgen de eerste ronde en de herkansingen. De rest van het programma in de vanavond vanaf 7.00 uur (vanaf 1/16 finales)
Bart Bakker (U23) werd zesde in zijn eerste ronde. Maar omdat hij de herkansing won gaat hij door naar de achtste finale. Daarin werd hij vierde, waarmee hij zich kwalificeert voor de kwartfinale. Daarin werd hij uitgeschakeld met een 7e plaats. Eindklassement: 26e.
Isa van der Velden (junioren) kwam als derde over de eindstreep in de eerste ronde en staat vanavond in de kwartfinale. Met een vierde plaats in die kwartfinale gaat ze nu ook naar de halve.finale. Met een achtste plaats (valpartij) werd ze uitgeschakeld en werd 15e in het eindklassement.
In dezelfde ronde en categorie werd Indy Delahaye zevende. In de herkansing werd ze uitgeschakeld met een derde plaats. Eindresultaat: 29e.
In de categorie U23 (V) stond Demi Nieuwenkamp aan de start. Ze werd vijfde in de 1e ronde en tweede in de herkansing. In de kwartfinale werd ze vijfde, waardoor ze als 19e plaats eindigde n het eindklassement.
Zondag 28 juni:
Julie van den Ham (Girls 14 jaar) werd in de twee moto’s tweede en eerste. In de daaropvolgende kwartfinale werd ze vijfde en daarmee was ze uitgeschakeld. In het eindklassement werd ze daardoor 17e.
Pip Beelen (Boys 13 jaar) werd in de eerste moto, 5e en in de tweede, 6e. En kon zich niet plaatsen voor de volgende ronde. In het eindklassement vinden we Pip terug op een 68e plaats.
Lewis Jacobs komt uit in de categorie: Boys 11 jaar. In de twee moto’s werd hij vijfde en zevende. Daardoor werd hij in het totaalklassement 76e.






