(tekst door Ger Hermans, archieffoto)
Op de eerste dag van het wereldkampioenschap para-cycling behaalden de twee Limburgers Chantal Haenen en Mitch Valize een gouden en een zilveren medaille in de H5-klasse.
In Huntsville in de Amerikaanse staat Alabama was de 29-jarige Haenen uit Beegden duidelijk de snelste. De handbikester had na 14,6 kilometer een voorsprong van 1 minuut en 58 seconden op de Chinese Bianbian Sun. Het was voor Haenen de vijfde wereldtitel in dit onderdeel. Ook in 2021, 2023 tot en met 2025 werd ze wereldkampioen.
De 31-jarige Mitch Valize finishte als tweede en werd daardoor onttroond als wereldkampioen. De Heerlenaar pakte van 2021 tot en met 2025 vijf titels op rij. In al die jaren was de Fransman Loïc Vergnaud zijn belangrijkste concurrent. Hij verraste in Amerika enigszins met goud in een tijd van 40 minuten en 49 seconden en was daarmee bijna 33 seconden sneller dan Valize. De heren moesten twee ronden afleggen, in totaal 29,2 kilometer. Het gemiddelde van de winnaar was bijna 43 kilometer per uur.
Valize:”Ik had een slechte dag vandaag. En kon niet de vermogens trappen die ik normaal haal. Had ook heel veel last van de extreem warme omstandigheden. Verbaasd me eerlijk gezegd nog dat ik tweede ben geworden. Oorzaak voor de slechte dag hebben we al gevonden, dus dat nemen we mee richting de wegwedstrijd van zondag.”
Zondagavond (NL-tijd) komen zowel Haenen als Valize uit in de wegwedstrijd. In dit onderdeel zijn de twee Limburgers titelhouder. Ze werden – een jaar geleden – in het Belgische Ronse wereldkampioen.






